Ką reikėtų žinoti apie oro uosto apsaugą
Viskas paruošta: kelionės maršrutas suplanuotas, pigus lektuvu bilietai nupirkti, lagaminas supakuotas. Galite keliauti! Tačiau prieš tai lieka dar vienas svarbus ir labai rimtas dalykas – oro uosto apsaugos kontrolė. Norint įsilaipinti į savo lėktuvą, skrendantį Jūsų atostogų link, visų pirma reikės praeiti apsaugos postus.
Šiais laikais oro uosto apsauga tapo itin griežta dėl įvairių terorinių pasikėsinimų pasaulyje. Norint patekti į lėktuvą daiktai ir žmonės turi praeiti pro patikrinimo postus. Ir tokia apsauga vykdoma kiekviename pasaulio oro uoste. Vienuose galbūt šiek tiek mažiau, kituose labai griežtai.
Nors skrydžiai lėktuvu yra vieni iš saugiausių, yra nemažai įvairių reikalavimų, kurių privalote laikytis prieš lipant į lėktuvą. Negalite neštis draudžiamų daiktų tokių, kurie gali sprogti, arba kitų aštrių daiktų. Visuomet prieš skrydį patikrinkite oro linijų internetinį puslapį ir sužinokite, ko negali būti Jūsų rankiniame ar registruojamam bagaže.
Prieš atvykstant į oro uostą
Neprivalote gražiai ar kažkaip kitaip ypatingai apsirengti, kad patektumėte pro apsaugą. Tačiau kai kurie drabužiai ir papuošalai gali „nepatikti“ metalo detektoriui ir sulėtinti šį procesą. Tai gali būti metaliniai žiedai, laikrodžiai, sąsagos, kūno auskarai, metalinės sagos, plaukų segtukai, diržai, diržo sagtys ir sagės.
Avėkite batus, kuriuos lengva nusiimti ir užsidėti atgal, nes turėsite juos nusiauti prieš einant pro metalo detektorių.
Dideli paltai ir švarkai turi būti siunčiami pro skenavimo mašiną, todėl, jeigu prieš patikrinimą, viršutinius drabužius sudėsite į savo registruojamą bagažą, tai padės Jums sutaupyti šiek tiek laiko.
Apsukriai susipakuokite lagaminą. Yra keletas nustatytų reikalavimų, ką galite dėti į savo registruojamą ar rankinį bagažą, ir kas yra draudžiama. Visas bagažas yra praskenuojamas ir, jeigu yra neaiškumų, patikrinamas oro uosto apsaugos darbuotojų. O jie gali padaryti tikrą netvarką. Jie nepasididžiuos išimti beveik viso lagamino turinio ir rasti, kas nepatiko skenavimo įrenginiui.
Visus batus lagamine dėkite ant viršaus kitų daiktų. Venkite perpildyti savo lagaminą, taip tikrintojui bus lengviau patikrinti Jūsų lagaminą, jeigu jis bus atidarytas patikrinimui. Jeigu oro linijų bendrovė leidžia neštis daugiau nei vieną bagažą, išskirstykite savo daiktus į kelis krepšius.
Venkite vežtis maisto ir gėrimo registruojamame bagaže, ir neprikraukite krūvas knygų ar dokumentų vieną ant kito – išskirstykite juos per visą lagaminą.
Jeigu su savimi turite nešiojamąjį kompiuterį, ištraukite jį iš lagamino ir paruoškite patikrai prie kontrolės punkto. Darbuotojai gali pareikalauti Jūsų, kad įjungtumėte jį, tad įsitikinkite, kad kompiuteris yra pilnai pakrautas, arba su savimi turite pakrovėją. Taip pat užsirašykite savo vardą ant nešiojamojo kompiuterio (galite uždėti lipduką su vardu ar įmonės pavadinimu), kad jis netyčia nebūtų perduotas kitam keleiviui.
Atminkite, kad registruojamas bagažas taip pat bus patikrintas per skenavimo įrenginį ir gali būti patikrinamas asmeniškai. Jeigu užrakinsite savo lagaminą, apsaugos darbuotojai gali lengvai ją sulaužyti, kad galėtų apžiūrėti. Apsaugokite savo bagažą su neužrakinamu užsegimu, kurį apsaugos personalas galėtų lengvai nuimti. O kai jie baigs, galėsite užrakinti savo daiktus.
Imkite tik tai, ko Jums iš tikrųjų reikia. Tokiu atveju nereikės baimintis, kad kas nors gali pavogti vertingus daiktus.
Jeigu metalo detektorius supypė Jums praeinant pro jį, o apsaugos darbuotojas nori Jus apžiūrėti iš arčiau – būkite ramus ir padėkite. Nerimavimas ir aiškinimas, kad praleisite savo skrydį, tikrai nepaspartins jo darbo.
Apsaugos darbuotojas Jus apčiupinės bei praskenuos su lazdele, ieškodamas neleistinų daiktų. Gali pasitaikyti, kad būsite aptikrinamas atskiroje patalpoje. Bus nuimami batai, bei aptikrinamos pėdos.
Jeigu ketinate neštis maisto į lėktuvą, jį suvyniokite maistine plėvele arba sudėkite į dėžutę. Pro kontrolės postą galima neštis tik leidžiamus skysčius (vaistus, kūdikių priemones ir pan.), kuriuos rasite leidžiamų daiktų sąraše. Gėrimų ar kitų skysčių galėsite nusipirkti oro uosto parduotuvėse praėję pro patikrinimo postus.
Taip pat neužgrūskite savo kelionės dokumentų giliai lagamine. Pasas ir lėktuvų bilietai turi būti parodomi apsaugos darbuotojams prieš praeinant kontrolės postus.
Filmavimo kameros ir fotoaparatai
Laikykite savo fotoaparatus ir filmavimo kameras rankiniame bagaže. Skenavimo aparatai gali sugadinti neužbaigtą fotografinę juostą, esančią registruojamame bagaže. Įdėkite savo kamerą į, tarkim rankinę, ir su ja į rankinį bagažą. Tačiau apie tai turėtų būti pranešta kontrolės posto personalui, kad nekiltų nepatogumų.
Vaistai
Visi vaistai turi būti pažymėti, su etiketėmis. Įdėkite vaistus į plastikinį permatomą maišelį, kad būtų lengviau. Jeigu nenorite, kad Jūsų vaistai būtų skenuojami, paprašykite darbuotojų atskiros apžiūros.
Atostogų dovanos
Nevyniokite dovanų, kol nepraėjote pro oro uosto apsaugą. Supakuotos dovanos gali būti greitai išpakuotos apsaugos personalo.
Pasiimkite su savimi sau adresuotą voką (įsitikinkite, kad ant jo yra pakankamai pašto ženklų) tuo atveju, jeigu Jums bus uždrausta pasiimti tam tikrus daiktus į lėktuvą. Jūs galite išsiųsti juos atgal į namus. Priešingu atveju, šie daiktai bus iš Jūsų atimti, ir negalėsite jų susigrąžinti.
Oro uosto nereikia bijoti. Jeigu vadovausitės šiais patarimais, per kontrolės punktus praeisite be nesklandumų. Tik nepamirškite visų reikalingų dokumentų su savimi: pasas ir lėktuvų bilietai turėtų būti lengviausiai prieinami – juos turėsite parodyti apsaugos personalui.
Mano atostogos prasidėjo nuo skrydžio iš aireuosto. Metalinės sagos nužkliuvo, o kiti papuošalai ir žiedas su deimantu irgi perėjo patikrinimą. Aš jį labai saugojau.